Хто такий Ігор Сало

Підприємця пов’язують з харківської фармакологічної групою "Здоров’я", куди входили три заводи у Харкові ("Здоров’я", "Здоров’я народу", "Дослідний завод Державного наукового центру лікарських засобів") і завод у Києві "Фармекс". Також є інформація про його зв’язки з аграрним сектором України. Спершу він займався будівельним бізнесом.

Детальніше про інцидент! Мотоцикліст кинув вибухівку в автомобіль у Києві: є жертви, багато постраждалих – фото і відео

Сало, замах, підрив, Київ, Житомирська траса, Литовченко
Ігор Сало та Влада Литовченко

Народився Сало у невеликому селі Балаклея Харківської області. Закінчив Харківський фармацевтичний інститут. Службу в армії проходив у Східній Німеччині, а посприяв у цьому його дядько. Розпочинав свою бізнес-кар’єру Ігор Сало у Росії (фармацевтичний бізнес і енергетика), зокрема в Москві, тому ЗМІ його називають московським бізнесменом. Проте, не здобувши суттєвих успіхів у російській столиці, за деякий час він все ж повернувся на батьківщину, пише "Обозреватель".

В Україні до 2010 року Салу вдалося отримати потрібні знайомства. Зокрема, завдяки близьким взаєминам з Міс Україна-1995 Владою Литовченко йому вдалося потрапити в "богемну тусовку". Річ у тім, що Литовченко була подругою Наталі Бакай, дружини чиновника-втікача Ігоря Бакая.

Що відомо про Ігоря Бакая? Це колишній очільник Нафтогазу та колишній керівник Державного управління справами. Втік до Росії у 2004 році, а в 2005-му отримав російський паспорт. В Україні його оголосили у розшук. Тут його підозрювали незаконному продажі державної нерухомості. Також Бакая та інших службових осіб ДУСу підозрювали у безоплатному використанні авіатехніки підприємства "Україна" на суму понад 1 мільйон гривень.

У 2017 році Бакая у Росії затримали тутешні правоохоронці. Йому інкримінують неповернення великих кредитів на кілька мільярдів рублів, які він брав як у приватних осіб, так і у банківських структур. Збиток від таких дій оцінюють в 630 мільйонів рублів.

У підсумку серед знайомих Сала, окрім Бакая, опинилися ще представники "Партії Регіонів", міністри, наприклад, колишній керівник МВС Микола Білоконь, а також син екс-генпрокурора Віктора Пшонки – Артем, якому також закидають участь у багатьох незаконних схемах.

Зв'язок із Росією

Багаторічним партнером Сало по фармакологічному бізнесу був російський сенатор, колишній член комітету Ради федерації з оборони і безпеки Олександр Шишкін.

Хто такий Олександр Шишкін?Депутат Держдуми від "Єдиної Росії". Підприємець. Бізнес починав у Росії разом із Кемеровською ОПГ. До кризи 2008-2009 року Шишкін входив до числа найбагатших людей Росії - Forbes оцінював його статки в 2,3 мільярда доларів. До 2009 року Шишкіну належала металургійна компанія "Амурметалл". Також сенатор був віце-президентом компанії "Російське вугілля". Входив до неофіційного списку найвпливовіших кримінальних авторитетів Росії.

ЗМІ називають його другом мера Харкова Геннадія Кернеса. На знак дружби і миру Кернес зробив Шишкіна, який підтримав окупацію Криму, почесним громадянином міста у 2014 році. Цього звання росіянина, який активно підтримував російську агресію проти України, суд остаточно позбавив лише у 2019 році.

У 2012 році Шишкін викупив у Сала харківську фармацевтичну групу "Здоров'я", яку, за чутками, Сало захопив за схемами, відпрацьованими під час рейдерського захоплення київського інсулінового заводу "Індар". Акції "Індару", до речі, в результаті хитромудрих комбінацій перетекли спершу в Белізький офшор, а звідти — під заставу Російського міжнародного банку.

У 2015 році Insider писав про зв’язок Сала з компанією Sovewick Holding Limited (яка також повязана і з Шишкіним). За участі цієї компанії Салом і була організована оборудка з "тіньової" торгівлі вугіллям, що закуповувалося за завищеною ціною в окупованих районах Донбасу. Після чого поставлялося в Україну через російські митні пункти. Сало "завдяки" таким схемам отримував чималі прибутки.

За інформацією ЗМІ, Сало має аж 8 паспортів різних держав, зокрема й російський. У березні 2019 року ЗМІ повідомляли, що він покинув Україну.

Сало, замах, підрив, Київ, Житомирська траса, російський паспорт

Сало, замах, підрив, Київ, Житомирська траса, російський паспорт
Російський паспорт Ігора Сала

Рейдерські захоплення

За даними ресурсу "Антикор", бізнесмена підозрюють у кількох рейдерських захопленнях українських підприємств. Першими з них стали будівельні компанії "Елітуніверсалсервіс", "СІМП" і "Електропівденмонтаж" (їх він забрав для того, щоб "кидати" довірливих люде, охочих обзавестися житлом в новобудовах). Також були спроби рейдерства на:

  • завод "Індар" (виробництво інсуліну),
  • Межиріцький вітамінний завод,
  • Ладижинський спиртзавод "Екстра".

Щоправда, здебільшого здобував Сало фірми не силою, а за допомогою так званих "чорних" юристів, які переписували власників. Зокрема, на чолі державного підприємства "Укрмедпром" йому через зв'язки вдалося поставити свого юриста Тетяну Ткачик. "Укрмедпрому" підпорядковувалися всі державні підприємства фармацевтичної галузі, і таким чином Сало отримав контроль над цілим напрямком цього бізнесу в Україні.

За такою ж схемою та із тією ж командою юристів Салом, як пишуть ЗМІ, було організоване захоплення агрохолдингу "Агрейн".

Як пише Цензор.нет, рейдерське захоплення агрохолдингу "Агрейн" відбулось на замовленя скандального екс-нардепа від Партії регіонів Володимира Пєхова та його дружини Лесі Софієнко. Вона, за часів Януковича, також була доволі відомою фігуранткою журналістських розслідувань: вдова кримінального авторитета, одіозна агрорейдерка, любителька дорогих авто, бізнес-партнерка скандального ексміністра Присяжнюка, боржниця держави та вправна користувачка найрізноманітніших офшорів.

До захоплення, організованого, як пишуть ЗМІ, Салом, агрохолдинг "Агрейн" був одним з найбільших в Україні, земельний банк становив близько 130 тис. гектар в шести областях: Житомирській, Київській, Одеській, Харківській, Черкаській та Чернігівській. Володів чотирма елеваторними комплексами загальною потужністю 330 тис. тонн одноразового зберігання зернових.

Корупційні "вугільні" схеми

В корупційні схеми тодішніх чиновників ввів Сала власне його друг Бакай. Таким чином, Сало потрапив і у сферу продажу вугілля. "Антикор" пише, що у незаконних схемах допомагали Салу вищезазначений Бакай, ексміністр енергетики Ігор Насалик і помічник бізнесмена Сергій Трегубенко, щоправда останній лише виконував накази посередника.

Зверніть увагу! Підрив авто у Києві міг бути замахом на бізнесмена, – ЗМІ

Сало, замах, підрив, Київ, Житомирська траса
Ігор Сало

У 2016 році детективи НАБУ провели обшуки в офісі Тригубенка. Тоді вони шукали документацію, пов'язану із закупівлею вугілля з шахти "Краснолиманська" за зниженою ціною в 850 гривень за 1 тонну (ринкова вартість становить близько 1,5 тисячі гривень за тонну). За цією схемою вугілля купували на окупованих територіях Донбасу, а потім в нашу країну воно йшло через російські митні пункти. Перевірки детективів НАБУ в офісному центрі "Парус" в Києві, де і розмістив своїх помічників Тригубенко, виявили ще й те, що приміщення належали Ігорю Салу.