Нещодавно впливова німецька газета "Süddeutsche Zeitung" опублікувала розгромний матеріал, що через схематизм на кордоні Україна втрачає майже 5 мільярдів доларів на рік.

Читайте также: Пристрасті навколо ЦВК, або Як Порошенко вдається до відвертих маніпуляцій

Це відбувається через чотири роки після зміни влади, коли в високих кабінет засідають люди, які декларують європейські цінності і просять світ скинутися для України грошима. Але замість боротьби з корупцією, клани при владі боряться за доступ до корита. А замість покарання – тихі договорняки.

Силове відомство зі збору податків, яке було створено ще грізним Миколою Азаровим в 1990-ті, завжди було бажаним призом для різних політиків.

Порошенко, ставши президентом, першим ділом підім'яв під себе податкову. Главою ДФС став на той момент депутат від БПП Роман Насіров, який налагодив роботу в правильному для Банкової руслі. Але потім сталося відоме всім затримання і подорож Насірова під ковдру судами і лікарнями Києва.

І одним з перших зорієнтувався прем'єр-міністр Володимир Гройсман, який на наступний же день після вручення Насірову підозри домігся не тільки відсторонення його від посади, а й призначення замість нього свого вінницького соратника Продана.

Мирослав Продан
Мирослав Продан

При чому Продан став виконувачем обов'язків всієї ДФС, навіть не будучи повноцінним заступником Насірова, а лише виконувачем обов'язків заступника. Оскільки грошове відомство пішло з-під впливу Порошенко, досить швидко новий керівник ДФС став мішенню атак Банкової. Проти нього знімали сюжети телеканали, підконтрольні Порошенку, а президентська адміністрація вимагала повернути їм доступ до реєстру компенсації ПДВ, хоча незрозуміло, як це взагалі належить до повноважень президента.

Читайте также: Чому Порошенко не підписує сотні указів про призначення і переведення суддів: цинічна причина

У підсумку, протистояння навколо податкової тривало до літа 2018, коли на сцену вийшли співробітники наближеного до Порошенка департаменту К СБУ, які зібрали компромат на Продана і навіть на самого Гройсмана.

Той, як виявилося, завіз автомобіль "Мерседес" для своєї дружини, змахлювавши на розмитненні – занизивши вартість авто з 117 до 47 тисяч доларів, що призвело до недоотримання платежів у бюджет на більш ніж півмільйона гривень. Згадані документи були цілеспрямовано злиті СБУшниками в інтернет під час літніх відпусток та не отримали широкого резонансу, але зробили Гройсмана більш договороздатним.

А для більшої переконливості в мережу також потрапив лист заступника Демчина Коваленка на ім'я одного зі слідчих Генпрокуратури, де він повідомляє про те, що в рамках кримінальної справи спецслужбою встановлені місця проживання, автомобілі та номери телефонів Продана і його оточення. При чому, як виявилося, Продан використовував і телефон з китайським номером – так роблять, щоб було складніше спецслужбам зчитувати месенджери – очевидно, купив під час візиту до Китаю в статусі керівника ДФС.

Дійшло до загрози силового зіткнення, коли СБУ планувала увірватися в будівлю ДФС, а Продан збирався відбити цю атаку силами свого спецпідрозділу. Але 5 вересня Гройсман під натиском компромату без шуму звільнив Продана, хоча рівно за два місяці до цього обіцяв "Доки я прем'єр-міністр, він керуватиме ДФС. А я нікуди не збираюся".

Володимир Гройсман
Володимир Гройсман

Замість Продана керівником всієї ДФС став начальник Одеської митниці Олександр Власов. Особливий цинізм полягає в тому, що на момент призначення Власов був відсторонений тим самим Проданом від керівництва Одесою. Чому – у зв'язку з підозрою про причетність до контрабандних схем.

ДФС проводила службове розслідування на предмет крадіжки – 37 контейнерів з тканиною та іншими товарами з Одеської митниці. Крім того, призначення супроводжувалося юридичними порушеннями – відсторонений начальник обласної митниці ну ніяк не може бути призначений виконуючим обов'язки глави всієї ДФС, минаючи роботу в центральному апараті в статусі заступника.

Сам Власов – в минулому СБУшник, він щільно попрацював за минулої влади – був при Захарченку-Клименку в ДФС, а потім відповідав за державні закупівлі у міністра економіки Клюєва. У 2017 році Власов очолив Одеську митницю, де налагодив систему оформлення товарів за заниженими цінами. Суть схеми – тупо декларувати на третину нижче за реальну вартість.

Олександр Власов
Олександр Власов

Робилося це через компанії з ознаками фіктивності – часто у них засновники та директори з Донецької області, директор і бухгалтер – в одній особі, немає найманих працівників. І у таких компаній – мільйонні обороти.

Одна спеціалізувалася на розмитненні взуття, інша – товарів народного споживання, третя – іграшок, четверта – одягу. Наприклад, один контейнер із взуттям був розмитнений за декларацією як роликові ковзани, інший контейнер із взуттям – під виглядом хлорид кальцію в гранулах, будівельних плит і сумішів тощо.

Тільки за півтора місяці при розмитненні 200 контейнерів зі взуттям бюджет недорахувався мільйона доларів. Ще півмільйона доларів – при оформленні тканини. І це лише на Одеській митниці. У колах бізнесу ця схема отримала назву "Власов – 30%" або "Персик", а гроші йшли до Києва.

Читайте также: Грабування України: як люди Порошенка нахабно піаряться за держкошти

Ясно, що ніхто у найвищих кабінетах не хотів перекривати кисень такому потоку грошей. А бажання почати нарешті реформу митниці прискорило відставку міністра фінансів Олександра Данилюка.

Всі ці історії – приклад того, як українська влада проміняла мандат служіння громадянам на наповнення своїх власних кишень. За кожною несплаченої гривнею в бюджет – гроші, які не отримали пенсіонери, лікарі, вчителі, або непобудовані дороги або лікарні. Вже очевидно, що ці люди повинні піти. Інакше ми ніколи не отримаємо шансу стати сучасною чесною державою, яке працює в інтересах усіх громадян.