Одразу після закриття виборчих дільниць, соціологічна група "Рейтинг" опублікувала результати екзитполів. Ймовірніше за все, другий тур таки буде. Чого від нього очікуйте читайте у метаріалі 24 каналу.

Зверніть увагу Хто займе крісло мера Києва та які партії зайдуть у Київраду: результати екзитполів

Кандидати у мери Києва: результати екзитполів

  • Віталій Кличко, чинний мер Києва, партія "УДАР" – 47,8%,
  • Олександр Попов, ОПЗЖ – 8,6%,
  • Сергій Притула, "Голос" – 8,3%,
  • Ірина Верещук, "Слуга народу" – 8%,
  • Олексій Кучеренко, "Батьківщина" – 6,3%,
  • Андрій Пальчевський, самовисуванець – 4,5%,
  • Ігор Смешко, "Сила і честь" – 3,4%,
  • Олександр Омельченко, "Єдність" – 2,6%,
  • Андрій Іллєнко, ВО "Свобода" – 2,2%,
  • Микола Томенко, "Рідна країна" – 2,2%,
  • Борислав Береза, "Еко-партія Берези" – 1,1%,
  • Юрій Левченко, "Народовладдя" – 0,9%,
  • Сергій Гусовський, "За майбутнє" – 0,6%,
  • Єгор Фірсов, "Екологічна альтернатива" – 0,5%,
  • Віктор Петрук, "Громадянський рух "Хвиля" – 0,3%,
  • Максим Гольдарб, самовисуванець – 0,3%,
  • Діана Гранцева, самовисуванка – 0,3%,
  • Михайло Поживанов, "Радикальна партія" – 0,3%,
  • Сергій Шахов, "Наш край" – 0,2%,
  • Олена Філонова, "Разом сила" – 0,1%.

Всі бажаючі могли подати свої документи для реєстрації кандидатами на місцевих виборах до 24 вересня. Також комісія відмовила в реєстрації Ігорю Писарцу, адже він не мав документа про грошову заставу.

Читайте також Партійні списки та нові бюлетені: як Виборчий кодекс суперечить міжнародним рекомендаціям

результати екзитполів у Києві
Результати екзитполів на виборах мера Києва / Інфографіка 24 каналу

Шанси кандидатів: хто може вийти у другий тур

Віталій Кличко

Лідерство зберігає діючий мер Віталій Кличко. Ще перед виборами заступник директора групи "Рейтинг" Любомир Мисів розповів 24 каналу, що рейтинги Кличка визначають два чинники. Перший – немає відчутної конкуренції. У його опонентів слабкі виборчі кампанії. По-друге, Кличко –діючий мер, який багато чого змінив у Києві за п'ять років. Його кампанія побудована на тому, що він змінює вигляд столиці. Попри всі скандали навколо Кличка.

Ситуація в Києві може критично змінитися. На рейтинги можуть вплинути скандали, пов'язані з Кличком. Особливо, якщо це буде стосуватися корупції, несправедливості по відношенню до громадян. Це те, що дуже чутливо для українців. Тоді розклади в рейтингах можуть стати іншими. Тому що немає чіткого кандидата на другому місці,
– зазначає Мисів.

Директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк заявив, що Кличко загрався у президентську виборчу кампанію в боротьбі з коронавірусом, забувши про реальні справи в місті.

Кампанія в стилі Шварцнегера – прикольна, але малоефективна. Літаючі аграрні дрони, які нібито дезінфікують місто, Тік-Токівські відео, де Кличко сам себе підстригає або постійні наради із Зеленським – це все більше схоже на бурхливу імітацію роботи мера, ніж на реальний ефективний менеджерський підхід,
– підкреслює Микола Давидюк.

Віталій Кличко
Віталій Кличко / Фото з фейсбуку

За словами аналітика Петра Олещука, в Києві наростає вал корупційних скандалів. Останній – закупівля нових автобусів для столиці. У порівнянні з минулими прикладами вартість одного автобуса зросла з 4,66 до 6 мільйонів гривень. Загальна різниця – 500 мільйонів. Колосальна сума, яку можна було б витратити, наприклад, на ремонт доріг. Раніше, 14 квітня, СБУ затримала першого заступника голови КМДА Миколи Поворозника за підозрою у вимаганні хабара в 125 тисяч доларів від представника компанії-забудовника. Це викликає інтерес опонентів Кличка.

Політолог Володимир Фесенко зазначив: в другому турі Кличко виграє майже у всіх. Утім, не можна виключати появу темних конячок.

Увага Верещук проти Кличка: які плюси та мінуси рішення "Слуги народу"

Олександр Попов, ексголова КМДА

Колишній голова КМДА (за президентства Януковича) мав суперечливу репутацію. Зокрема, Олександр Попов у листопаді 2013 року віддав наказ знести студентське наметове містечко на Майдані для нібито встановлення новорічної ялинки. Тож ніхто не очікував, що він опиниться на другому місці в рейтингаг екзитполу.

попов
Попов себе дискредитував розгоном студентського містечка / Фото порталу SBU

Експерти вважали його балотування за спробу нагадати про себе з прицілом повернення у велику політику. Втім, якщо Попов справді вийде у другий тур, то його цілком може підтримати значна частина тих виборців, які голосували за Пальчевського.

Сергій Притула, "Голос"

У рейтингах екзитполу Сергій притула незначно відірвався від Попова – всього на 0,3%. Тож є всі шанси, що він також може опинитися у другому турі виборів.

Я розумію, що єдина можливість змінити тут щось на краще – це взяти особисту відповідальність за ці зміни. Тому я страшенно радий бути серед людей, що беруть на себе відповідальність і йдуть на ці вибори. І я йду разом з вами,
– заявив Сергій Притула.

Притула заявив про завершення кар'єри на телебаченні. Зйомки в останньому сезоні "Вар'яти-шоу" стануть для Притули прощальними.

сергій притула
Чи є сенс Притулі балотуватися від "Голосу" / Фото з фейсбук-сторінки

За словами політолога Петра Олещука, партія "Голос" переживає не найкращі часи, тому рішення треба приймати дуже обережно. На його думку, Притула може активно і швидко піти в політику. Втім, для Притули вибори мери Києва можуть стати фальстартом.

Водночас, відзначає Любомир Мисів, Сергій Притула потрапляє в нішу нових кандидатів та відповідає вподобанням виборців, які голосували за "Слугу народу". На тлі негативної динаміки рейтингу партії влади її виборець шукає альтернативу.

Ірина Верещук, "Слуга народу"

Після тривалих перипетій навколо того, хто представлятиме партію "Слуга народу" на виборах мера Києва, переможницею стала народна депутатка Ірина Верещук. Вона обійшла ресторатора Миколу Тищенка і журналіста Олександра Дубінського, які претендували на роль єдиного кандидата від провладної сили.

ірина верещук
Ірина Верещук має шанси пройти до другого туру / Фото з фейсбук-сторінки

Любомир Мисів нагадує: рік тому, коли в "Слуги народу" були дуже високі рейтинги, будь-який кандидат від цієї партії виграв би у Кличка. Втім, за цей період різко змінилися загальні настрої в країні. На місцевому рівні людям властивий оптимізм. У Києві місцеву ситуацію, як правильну, оцінює близько половини опитаних. Попри це, під час опитування солціологічної групи "Рейтинг" Верещук підтримали 8% українців, то ж вона має теж досить високі шанси потрапити у другий тур.

Соціолог відзначає: динаміка рейтингу "Слуги народу" в Києві нисхідна, зважаючи на загальну картину по країні. Йде розчарування через надзвичайно високі очікування після приходу до влади Зеленського.

Завдання "Слуги народу" – зафіксуватися в якійсь точці і втримати свої рейтинги. У момент виборів ті, хто не визначився, як правило, голосують за лідерські партії. Вибори короткі. Партія влади може зробити якийсь цікавий крок перед виборами, і це підніме її рейтинги,
– вважає Любомир Мисів.

Загалом експерти не виключають, що Верещук може пройти до другого туру.

Читайте також Корупційні скандали, забудови, кумедні обмовки: чим запам'ятається Віталій Кличко

Що відомо про інших кандидатів на посаду місцевого голови столиці

Андрій Пальчевський, телеведучий, засновник клініки Eurolab

Андрій Пальчевський ще в 2019 році почав активну кампанію. У нього помітний рейтинг, але, судячи з екзитполів, ві не неопиниться у другому турі.

пальчевський
Пальчевський може потрапити до другого туру? / Фото Facebook

Микола Давидюк зазначив, що чверть електорату Пальчевського підтримує партію "Опозиційна платформа – За життя".

Борислав Береза, політик

Береза в 2015 році вже брав участь у місцевих виборах і навіть вийшов до другого туру з Кличком. Але цьогоріч, вочвевидь, не склалося.

борислав береза
Борислав Береза уже балотувався у мери / Фото Facebook

Олексій Кучеренко, партія "Батьківщина"

ВО "Батьківщина" зробила ставку на досвідченого комунальника Олексія Кучеренка. Нагадаємо, Кучеренко очолював Міністерство з питань ЖКГ в уряді Юлії Тимошенко. За словами Володимира Фесенка, серед всіх потенційних кандидатів від партії Юлії Тимошенко Олексій Кучеренко найвідоміший і найрейтинговіший, що володіє необхідним управлінським досвідом і професійним статусом.

кучеренко
"Батьківщина" зробила ставку на господарника / Фото Facebook

Олександр Омельченко, колишній мер Києва

Попри те, що Омельченку нещодавно виповнилося 82 роки і він вже давно не є очільником столиці України, політиак все одно балотувався на вибори місевого голови Києва від партії "Єдність".

олександр омельченко

Олександр Омельченко хоче повернутися у велику політику / Фото Facebook

Коротко про інших зареєстрованих кандидатів:

  • Юрій Левченко


Юрій Левченко змагався за крісло мера у Києві / Фото politeka

  • Балотувався від партії "Команда Левченка "Народовладдя".
  • Закінчив Лондонську школу економіки та політичних наук за спеціальністю “економіка та фінанси” та Магдебурзький університет імені Отто фон Геріке за фахом “управління персоналом, фінанси”.
  • До 2008 року був громадяном РФ, У 2008 році став членом ВО "Свобода", але у листопаді 2019 року вийшов з партії.
  • Народний депутат ВР та Київської міської ради.
  • З березня 2010 року по грудень 2014 був керівником Аналітичної служби ВО "Свобода".
  • З 2009 року очолював Секретаріат та Кадрову службу Київської міської організації партії, роком пізніше – Шевченківську районну партійну організацію.
  • Сергій Гусовський


Сергій Гусовський / Фото Big Kyiv

  • Балотувався від партії "За майбутнє".
  • У 1988 році з відзнакою закінчив Київське вище військове авіаційне інженерне училище, деякий час працював за фахом.
  • З 2014 до 2018 року – член партії "Об'єднання "Самопоміч"".
  • Кандидат на посаду Київського міського голови на місцевих виборах в Україні 2015 року.
  • З грудня 2015 року – член постійної комісії Київської міської ради з питань місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зв'язків.
  • З 13 вересня 2018 року – голова депутатської групи «Київська команда» в Київській міській раді.
  • З грудня 2018 року – один із ініціаторів суспільно-політичного руху "Люди важливі".
  • Михайло Томенко

  • Народний депутат чотирьох скликань ВР.
  • з 11 грудня 2014 року – Голова Комітету ВРУ з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
  • Позаштатний радник Президента Порошенка з 2014 по 2015 рік.
  • Двічі заступник голови ВРУ.
  • З 4 лютого до 8 вересня 2005 року — віце-прем'єр-міністр України з гуманітарних питань в уряді Тимошенко.
  • Очолював Комітет ВРУ з питань свободи слова та інформації у ВРУ IV скликання з 2002 по 2005 рік та у ВРУ VII скликання з 2012 по 2014 рік,
  • очолював парламентський Комітет з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму (2007-2008) у Верховній Раді України VI скликання.
  • Під час Помаранчевої революції один з "польових командирів" Майдану. Член Комітету національного порятунку.
  • Михайло Поживанов

Михайло Поживанов
Михайло Поживанов / Фото Znaj.ua

  • Балотувався від Радикальної партії Олега Ляшка.
  • Народився у Дніпрі.
  • Кандидат технічних наук, професор.
  • У 1994 – 1998 роках був мером Маріуполя.
  • З 2008 до 2010 року був заступником міністра економіки в уряді Юлії Тимошенко.
  • Голова Фонду муніципальних реформ Магдебурзьке право.
  • Парламентар з досвідом, нардеп чотирьох скликань

  • Діана Гранцева

Діана Гранцева
Діана Гранцева / Фото chercherlafemme.ua

  • Родом із Керчі, проживає в Києві.
  • Засновниця проєкту "Грані Гранцевої" і глава Національної української асоціації житла, яка займається питаннями ЖКГ.

  • Єгор Фірсов

Єгор Фірсов
Єгор Фірсов / Фото з фейсбук-сторінки політика

  • Український політик.
  • Уродженець Донецька.
  • У 2010 році розпочинав політичну кар'єру у виборчому штабі "Єдиний центр".
  • З 2011 року член політичної партії "УДАР".
  • Працював помічником нардепки Ірини Геращенко.
  • Нардеп Верховної Ради двох скликань.
  • У 2016 році вийшов з фракції БПП. ЦВК позбавила Фірсова мандата.
  • У 2016 році спробував потрапити до Верховної Ради на довиборах у Чернігові, проте це зробити не вдалось.
  • У 2019 році тимчасово очолював Державну екологічну інспекцію.
  • Сергій Шахов

Шахов
Сергій Шахов / Фото delo.ua

  • Народний депутат Верховної Ради 8 та 9 скликань, є членом депутатської групи "Довіра".
  • У політиці з 2006 року, спершу був депутатом Луганської обласної ради.
  • На виборах в мери Києва Шахов балотується від партії "Наш край", до якої, на думку політологів, входять переважно ексрегіонали.
  • Шахов був одним із перших парламентарів, що захворів на COVID-19 в Україні у березні.
  • Двічі влаштовував бійку з колишнім нардепом Мосійчуком у 2018 році (спершу в ефірі телеканалу "Прямий", вдруге – в ліфті офісу телеканалу).
  • Ігор Смешко

Смешко
Ігор Смешко / Фото з фейсбук-сторінки політика

  • Очільник партії "Сила і честь", у 2019 році був кандидатом у президенти, посів 6 місце, зібравши 6,04% голосів виборців.
  • Був головою Комітету з питань розвідки при Президентові України (2014 – 2015 роки) та главою СБУ (2003 – 2004 роки), радником при президентові Порошенку.
  • Віктор Петрук

Петрук
Віктор Петрук / Фото з фейсбук-сторінки політика

  • Працював як головний спеціаліст у Департаменті транспортної інфраструктури КМДА, а згодом став активним критиком транспортної політики Києва.
  • Він відомий як автор альтернативного проєкту Шулявської розв’язки у вигляді реверсного кільця.
  • Максим Гольдарб

Максим Гольдарб
Максим Гольдарб / Фото з фейсбук-сторінки політика

  • Лідер "Союзу лівих сил", але йде на вибори як самовисуванець.
  • Ведучий авторських програм на телеканалі NewsOne та КРТ.
  • Олена Філонова
  • Популярна блогерка, ведуча проєкту "Ревізор краси".
  • Вона представляє політичну силу "Разом сила", створену громадськими організаціями, зокрема "АвтоЄвроСилою".
  • Борислав Береза
  • Колишній народний депутат і громадський діяч, киянин.
  • У 2015 році був головним конкурентом Віталія Кличка на виборах мера.
  • До цього був речником "Правого сектору".
  • Андрій Іллєнко
  • Киянин, народний депутат двох попередніх скликань.
  • Під час виборів мера Києва 2014 року посів шосте місце, набравши 2,52% голосів. Як і тоді балотується від ВО "Свобода".